URS, ISO 9001 : 2008 için yorumlama, açiklama rehberligi saglar mi?

Evet- Lütfen yardim için merkez ofisimizle irtibata geçin. (Merkez Ofis)

URS, ISO9001, ISO14001 ve OHSAS 18001 hakkinda bütünlesmis sistem denetim örnekleri sunar mi?

Evet- Lütfen yardim için merkez ofisimizle irtibata geçin. (Merkez Ofis)

URS bütünlesmis yönetim sistemlerini destekler mi?

Evet kesinlikle, müsteri firmalar için faaliyet alanlarini genisletmek için çalistiklari sirada sistemlerini birlestirmek çok yaygindir.Buna örnek olarak ISO 9001'e kayitli bir firma ISO 14001 almak isteyebilir, bunun sonucunda iki sertifika arasinda ortak maddelerin bulunmasindan dolayi ayni suretlerin tekrarlanmamasi için ortak prosedürler tek bir yerde toplanabilir.Ek olarak ISO 9001 yapisina göre sertifikalandirilmis firmalar sistematik ve mantiksal olarak mevcut sistem dokümanlasmalarini tamamlamislardir ve buda ISO 14001, Saglik ve Emniyet gibi sistem genislemelerinin mevcut dokümanlasma çatisi üzerine eklenmesine olanak saglar. En sonunda, denetim sistemi yapisinin gözlenmesi ve bakiminin denetimini gerçeklestiren tek bir anlasmali Yönetim Temsilcisi atamak yayginlasmaya baslamistir buda bütünlesmis yönetim sistemleri konseptini desteklemektedir.

Bir firmanin sertifikalandirma için bir denetimci davet etmesinden önce sistemlerinin ne tür bir periyottan geçmis olmasi gereklidir?

Genelde her kuralin bir istisnasi bulunmasina karsin, genel bir kural olarak isletmenin kendi sistem ve standartlarina uyduguna dair en az üç aylik kayitlarini sergileyebiliyor olmasi gerekir. Bu kayitlar en azindan tam sistemli iç denetim ve tamamlanmis yönetim incelemesini içermelidir.

Sertifika maliyetini belirlemek için; kontratli, yari zamanli isçi çalistiran ve/yada vardiya sistemi uygulayan firmalar ile ilgili pozisyon nedir?

Denetim için tahsis edilen adam-gün sayisi, müsteri firmanin faaliyet alani, çalisan sayisi ve islemin karmasiklik seviyesine baglidir.Ek olarak, diger faktörlerde göz önüne alinmalidir.(ISO 14001'i göz önüne alindiginda ortaya çikan, riskli yönlerin seviyesi gibi) ISO 9001 gibi projelerde denetim için ayrilan adam-gün sayisi tanimlanmis olmasina karsin bu firmalarin bir fikir edinebilmesi içindir ve bu rakam projen projeye degisiklik gösterebilir. Yari zamani personel, kontratli personel, vardiya çalismasi ile ilgili tahmini süre ve tutar hakkinda asagidaki bilgilendirmenin yardimci olacagini söyleyebiliriz; Yari zamanli personel hakkinda, tam zaman esdegerinin(FTE) belirlenmesi. Kontratli personel FTE olarak kabul edilebilir, fakat eger isçi sadece belirli projelerde çalisiyorsa, tüm yilin averaji alinir. Çalisanlarin ayni görevi yaptigi durumlarda bir örnek kabul edilebilir. Müsteri firma için kabul edilen personel sayisi tüm çalisanlarin sayisi yerine, belirli bir zamanda sahada çalisan maksimum personel sayisi olarak belirlenebilir. Buna örnek olarak, bir müsteri firma 200 çalisana sahip olmasina karsin vardiyali çalisma seklini benimsedigi için belirlene saatler içerisinde sahada sadece 100 isçi çalistiriyor olabilir. Bu sebeple, maliyet hesaplamasi 200 yerine 100 isçi üzerinden yapilir. Fakat tüm vardiyalar denetlenmelidir.(Bu da denetimin, 9-17 saatleri arasi yerine, 12-19 saatleri arasinda yapilmasi anlamina gelebilir).

Müsteri firma sertifikalandirildigi zaman, firmanin kendi çabalari haricinde, potansiyel müsterileri haberdar edilir mi?

Bir firma sertifikalandirildigi ve sertifika belgesini aldigi taktirde, firma detaylari otomatik olarak DTI'nin konu ile ilgili sertifikali müsteriler bölümünde ilan edilir. Bu kayit kamuya açiktir ve birçok durumda potansiyel müsterilerin is yapacagi firmalari seçiminde yardimci olmustur. Buna ek olarak URS, gerekli oldugu hallerde, URS sertifikali müsterilerin listesini temin eder. Sertifikalandiricinin bagimsiz ve tarafsiz olmasi gerekliligi standartlar ve denetim ile ilgili kuskularin direkt olarak sertifikalandirici ile tartisilamayacagi anlamina mi gelir? Hayir, bu süreçte görüs alisverisinde bulunmuyor olsak dahi müsterilerimizi kuskulari ile ilgili bölgesel ofisler ile kontak kurmalari konusunda onlari tesvik etmekteyiz. Bunun aynisi müsteri firmaya atanmis denetmen içinde geçerlidir. Su kesindir ki sertifikalandirici ve müsteri firma arasindaki direkt iletisim her müsterinin yasamakta oldugu günlük operasyonel problem ve zorluklarin daha iyi anlasilmasini saglamaktadir.

URS neden ABD ve Rusya gibi bazi ülkelerde birden fazla temsilci ofise sahipken, diger ülkelerde tek ofise sahiptir?

URS bunun mümkün oldugu ülkelerde tek ofis ile temsil edilmeyi tercih eder. Buna karsin bazi ülkelerin cografi büyüklükleri ve nüfus yogunlugundan dolayi tek ofis müsteri beklentilerini yeteri kadar iyi bir sekilde karsilayamaz. Bu ilk bakista müsteriye sunulan daha çok bölgesel ofis ile iletisim seçenegi gibi gözükür, böylece müsteri ihtiyaçlarina daha hizli cevap verilmesi saglanir.